מזה שנים מדורג משרד כהן וילצ'יק דרך קבע כאחד המשרדים המובילים והבולטים ביותר בתחום התכנון והבניה, תחום משמעותי ועיקרי המשמש כאחד הנדבכים המובילים והחשובים בתחום המשפט. במשרד מחלקה ייעודית, גדולה ואיכותית העוסקת בענפיו השונים של תחום התכנון והבניה והמעניקה ייעוץ וטיפול שוטף עבור מוסדות תכנון גופים ציבוריים ופרטיים כאחד.

בראש המחלקה עומד עורך הדין אלי וילצ'יק, ממייסדי המשרד, העוסק בתחום התכנון והבניה מזה כ28 שנים והידוע כאחד מעורכי הדין הבולטים בארץ בתחום זה. המחלקה כוללת ארבעה שותפים בעלי מומחיות וניסיון רב בתחום התכנון והבניה, וכן עורכי דין מקצועיים המתמחים ועוסקים בתחום התכנון והבנייה, על כלל היבטיו.

כמוביל בתחומו, מלווה המשרד פרויקטים רחבי היקף, ובכלל זה בקשות לאישור תכניות בניין עיר, בקשות לשינוי ייעוד או להקלות ולשימושים חורגים, טיפול בהתנגדויות לתכניות ולבקשות, טיפול בהפחתת היטלי השבחה, תביעות בגין ירידת ערך  הפקעות מקרקעין ועוד.

המחלקה מספקת, כעניין שבשגרה, ייצוג משפטי מקיף אל מול הערכאות השונות הדנות בסוגיות המיוחדות הנוגעות לתחום התכנון והבניה. בכלל ערכאות אלה ניתן למנות את בתי המשפט השונים וכן ועדות ערר, ועדות התכנון ומוסדות תכנון שונים.

הודות לניסיונו העשיר ולמוניטין רב השנים שצבר עורך הדין וילצ'יק, הוא זוכה להכרה, להערכה רבה ולאוזן קשבת מצד גורמי התכנון השונים, ובאופן זה בכוחו להעניק ללקוחותיו את הטיפול המיטבי ביותר, גם תוך יצירת תקדימים משפטיים חשובים ופורצי דרך בתחום.

הישגים בולטים

 • לזכות מחלקת התכנון והבניה של כהן וילצ'יק נרשמו כמה וכמה תקדימים משפטיים ידועים. בין היתר:
 • תקדים בדבר היעדר אפשרות לגבות היטל השבחה בגין השבחה שנגרמה עקב אישור תשריט איחוד חלקות.
 • תקדים לעניין מעמדה של ועדה מקומית לתכנון ולבניה בנוגע לתכניות בסמכות וועדה מחוזית
 • תקדים לעניין סמכות השיפוט בענייני תכנון ובניה בהם ניתנה החלטת שר הפנים לפי ס' 109 לחוק
 • מחלקת התכנון והבנייה, בראשותו של עורך הדין וילצ'יק, טיפלה בהצלחה גדולה בליווי תכניות בניין עיר, ובכלל זה בליווי תכנית בנין עיר בשטח של כ-1,000,000 מ"ר בעיר בני ברק. כמו כן, המחלקה נוטלת דרך קבע חלק במאבקים כנגד תכניות בניין עיר רבות, ובייצוג גופיים ציבוריים ופרטיים בפני בית המשפט העליון באשר לנטילת קרקע במסגרת תכניות איחוד וחלוקה בדרך של הפקעה. בימים אלו מייצגת המחלקה קבוצות מתנגדים רבות לתכניות ה"מטרו" במטרופלין תל-אביב, וזאת לאחר שהמחלקה ייצגה בהצלחה את המאבק ב"קו הכחול" של תכנית הרכבת הקלה בירושלים. כמו כן, המחלקה מייצגת דרך קבע בתיקים משמעותיים ועקרוניים של היטלי השבחה.

מרכז המדיה

חדשות ועיתונות

 • דה מרקר, 21 ספטמבר 2022

  המועצה הארצית לתכנון ובניה קיבלה את עמדת חברת אביסרור, אשר יוצגה על ידי אלי וילצ'יק ואריאל פל ממשרדנו, וקבעה כי עיריית בת ים אינה רשאית להתנות אכלוס מאות דירות למגורים בהשלמת מבני תעסוקה.
  קרא עוד
 • כלכליסט, 31 מאי 2022

  נדחה ערעור של עיריית ירושלים אשר ביקשה להשית היטל השבחה בגין פרויקט תמ"א 38 שנמכר בטרם יצא לו היתר בנייה. את המוכרת ייצגו עורכי הדין אלי וילצ'יק ואריאל פל ממשרדנו.
  קרא עוד
 • גלובס, 11 אפריל 2022

  בית המשפט דחה את ההתנגדות לתכנית להקמת 116 דירות ומלון בחוף הצוק בתל אביב. היזמיות, קרן ריאליטי וחברת הבניה אשדר, יוצגו על ידי עורכי הדין אלי וילצ'יק ואריאל פל ממשרדנו.
  קרא עוד
 • דה מרקר, 11 אפריל 2022

  ועדת הערר המחוזית בתל אביב קיבלה את עררי בעלי העסקים במתחם בית הכנסת הגדול בתל אביב. החניון במקום לא יבוטל.
  קרא עוד
 • גלובס, 13 ינואר 2022

  ביהמ"ש קיבל את התנגדות הועדה המקומית יהוד אשר יוצגה על ידי אלי וילצ'יק ואופיר כהן ממשרדנו וביטל תוכנית של קבוצת לוזון שפלשה לשטחים פתוחים עירוניים.
  קרא עוד
 • כלכליסט, 17 נובמבר 2021

  התקבל ערר שהגישה חברת י.ו.א.ל ירושלים, מקבוצת אקויטל שבשליטת אנשי העסקים קובי מימון וחיים צוף. צפויה לקבל פיצויים מעיריית לוד ונתיבי איילון בעקבות הפקעת קרקע
  קרא עוד