מזה שנים מדורג משרד כהן וילצ'יק דרך קבע כאחד המשרדים המובילים והבולטים ביותר בתחום התכנון והבניה, תחום משמעותי ועיקרי המשמש כאחד הנדבכים המובילים והחשובים בתחום המשפט. במשרד מחלקה ייעודית, גדולה ואיכותית העוסקת בענפיו השונים של תחום התכנון והבניה והמעניקה ייעוץ וטיפול שוטף עבור מוסדות תכנון גופים ציבוריים ופרטיים כאחד.

בראש המחלקה עומד עורך הדין אלי וילצ'יק, ממייסדי המשרד, העוסק בתחום התכנון והבניה מזה כ28 שנים והידוע כאחד מעורכי הדין הבולטים בארץ בתחום זה. המחלקה כוללת ארבעה שותפים בעלי מומחיות וניסיון רב בתחום התכנון והבניה, וכן עורכי דין מקצועיים המתמחים ועוסקים בתחום התכנון והבנייה, על כלל היבטיו.

כמוביל בתחומו, מלווה המשרד פרויקטים רחבי היקף, ובכלל זה בקשות לאישור תכניות בניין עיר, בקשות לשינוי ייעוד או להקלות ולשימושים חורגים, טיפול בהתנגדויות לתכניות ולבקשות, טיפול בהפחתת היטלי השבחה, תביעות בגין ירידת ערך  הפקעות מקרקעין ועוד.

המחלקה מספקת, כעניין שבשגרה, ייצוג משפטי מקיף אל מול הערכאות השונות הדנות בסוגיות המיוחדות הנוגעות לתחום התכנון והבניה. בכלל ערכאות אלה ניתן למנות את בתי המשפט השונים וכן ועדות ערר, ועדות התכנון ומוסדות תכנון שונים.

הודות לניסיונו העשיר ולמוניטין רב השנים שצבר עורך הדין וילצ'יק, הוא זוכה להכרה, להערכה רבה ולאוזן קשבת מצד גורמי התכנון השונים, ובאופן זה בכוחו להעניק ללקוחותיו את הטיפול המיטבי ביותר, גם תוך יצירת תקדימים משפטיים חשובים ופורצי דרך בתחום.

הישגים בולטים

 • לזכות מחלקת התכנון והבניה של כהן וילצ'יק נרשמו כמה וכמה תקדימים משפטיים ידועים. בין היתר.
 • תקדים בדבר היעדר אפשרות לגבות היטל השבחה בגין השבחה שנגרמה עקב אישור תשריט איחוד חלקות.
 • תקדים לעניין מעמדה של ועדה מקומית לתכנון ולבניה בנוגע לתכניות בסמכות וועדה מחוזית
 • תקדים לעניין סמכות השיפוט בענייני תכנון ובניה בהם ניתנה החלטת שר הפנים לפי ס' 109 לחוק
 • מחלקת התכנון והבנייה, בראשותו של עורך הדין וילצ'יק, טיפלה בהצלחה גדולה בליווי תכניות בניין עיר, ובכלל זה בליווי תכנית בנין עיר בשטח של כ-1,000,000 מ"ר בעיר בני ברק. כמו כן, המחלקה נוטלת דרך קבע חלק במאבקים כנגד תכניות בניין עיר רבות, ובייצוג גופיים ציבוריים ופרטיים בפני בית המשפט העליון באשר לנטילת קרקע במסגרת תכניות איחוד וחלוקה בדרך של הפקעה. בימים אלו מייצגת המחלקה קבוצות מתנגדים רבות לתכניות ה"מטרו" במטרופלין תל-אביב, וזאת לאחר שהמחלקה ייצגה בהצלחה את המאבק ב"קו הכחול" של תכנית הרכבת הקלה בירושלים. כמו כן, המחלקה מייצגת דרך קבע בתיקים משמעותיים ועקרוניים של היטלי השבחה.

מרכז המדיה

חדשות ועיתונות

 • כלכליסט, 5 אוקטובר 2021

  בית המשפט המחוזי מרכז ביטל החלטה של הוועדה המקומית רחובות המעניקה זכויות יתר לבעלי נכסים על חשבון שכניהם
  קרא עוד
 • כלכליסט, 22 ספטמבר 2021

  בית המשפט: עירייה רשאית לסרב להנפיק היתר בנייה בשל פליטת אבק באזור שחורגת מהתקן: “קודם יש להגן על בריאות הציבור"
  קרא עוד
 • כלכליסט, 19 ספטמבר 2021

  ניצחון למשה ויגאל גינדי במחלוקת על היטלי ההשבחה לקניון הזהב בראשל"צ. את האחים גינדי ייצגו עורכי הדין אלי וילצ'יק ואריאל פל ממשרדנו.
  קרא עוד
 • כלכליסט, 8 יולי 2021

  עתירת תושבים אשר יוצגו על ידי עורך הדין אלי וילצ'יק ועורכת הדין מירב ברנע ממשרדנו התקבלה: תדיראן לא תוכל להקים מפעל סוללות בגבעת ברנר
  קרא עוד
 • גלובס, 26 אפריל 2021

  בית המשפט קיבל את טענת היזמים והפחית בכ- 10 מיליון ₪ היטל השבחה בפרוייקט "טיילת דוד" המוקם בטיילת בתל אביב
  קרא עוד
 • כלכליסט, 21 אפריל 2021

  בית המשפט התיר הקמת שני מגדלים בפרויקט דיור מוגן בראשון לציון חרף התנגדות העירייה
  קרא עוד